Zagrożenia dla klimatu są dla nas bardzo ważnym tematem. Jako publiczna firma medialna, ARTE jest świadoma swojej odpowiedzialności w transformacji ekologicznej i pracuje nad zmniejszeniem swojego wpływu na planetę. Zobowiązanie to odpowiada jednej z 5 osi strategicznych projektu grupy ARTE na lata 2021-2024.
Na tej stronie znajdziesz informacje o naszych zobowiązaniach oraz narzędziach, które pozwolą obniżyć wpływ korzystania z plików wideo na środowisko bez pogorszenia komfortu korzystania z naszej platformy.
Zrozumienie kwestii związanych z ochroną środowiska
Temat ekologii jest stałym elementem naszej oferty redakcyjnej. ARTE oferuje wiele programów umożliwiających odkrycie skarbów naszej planety, a także zrozumienie zmian klimatycznych i wyobrażenie sobie konkretnych rozwiązań, które pozwolą stawić im czoła, np.:
- seria „Frankenstream” (dostępny na arte.tv od 29 listopada 2022) obrazuje początki istnienia streamingu i jego rosnący wpływ na planetę
- serial dokumentalny „Nowy świat” w reżyserii Cyrila Diona prezentuje plan działania z zakresie walki ze zmianami klimatu w trzech odsłonach
- serial dokumentalny„Toxic tour” przygląda się sześciu miejscom w Europie zdewastowanym w wyniku zanieczyszczenia
- serial dokumentalny „Życiodajna gleba” zgłębia dostępne metody rozwoju bardziej zrównoważonego rolnictwa
Aby działać w pełnej zgodności ze swoimi wartościami i ofertą redakcyjną, ARTE przystąpiło do stowarzyszenia Ecoprod, stanowiącego forum dialogu między podmiotami sektora audiowizualnego, aby wymieniać się dobrymi praktykami w zakresie ochrony środowiska, dostosować procesy produkcyjne i przyczynić się do wspólnego wysiłku na rzecz osiągnięcia neutralności węglowej.
Streaming w bardziej ekologicznym wydaniu
Oglądanie wideo w streamingu zużywa dużo energii i ma duży wpływ na środowisko, dlatego na platformie arte.tv udostępniamy rozwiązania, dzięki którym możliwe jest podjęcie działań na szczeblu indywidualnym. ARTE pomaga użytkownikom lepiej zrozumieć te kwestie i zdecydować się na bardziej świadome korzystanie z technologii cyfrowych.
Narzędzia dostępne w odtwarzaczu
Przy przeglądaniu strony internetowej
- Wybór ustawień jakości wideo w zależności od potrzeb. Możesz na przykład ustawić niższą jakość, gdy słuchasz jedynie dźwięku z filmu wideo, aby zmniejszyć ślad węglowy.
Jak to działa? W odtwarzaczu wideo kliknij na ikonę ustawień w prawym dolnym rogu i wybierz jakość, która Ci odpowiada.
W przypadku korzystania z aplikacji mobilnej
- Możliwość pobierania wideo, aby oglądać je w dowolnym miejscu.Możesz na przykład zdecydować się na pobranie ulubionych filmów przez Wi-Fi w domu i oglądać je później poza domem. Korzystanie z 4G jest około trzy razy bardziej energochłonne niż używanie Wi-Fi (🡥 ADEME, francuska agencja ds. transformacji ekologicznej 2022).
Jak to działa? Przejdź do wybranego przez siebie programu. Jeśli można go obejrzeć w trybie offline, pojawi się przycisk „Pobierz”. Po pobraniu film będzie dostępny przez 72 godziny w MoimARTE.
Wybór dostosowanych ustawień
W ustawieniach możesz wyłączyć automatyczne uruchamianie filmów, aby ograniczyć zużycie danych do tego, co niezbędne: treści, które chcesz oglądać.
W zależności od nośnika, z którego korzystasz, dostępne są następujące opcje:
Wybór ustawień na stronie internetowej
- Wyłączenie automatycznego odtwarzania wideo
Jak to działa? Przejdź do ⚙️ Moje ustawienia > Personalizacja > Automatyczne odtwarzanie wideo > Jeśli chcesz, możesz wyłączyć tę opcję.
- Wyłączenie automatycznego odtwarzanie kolejnego wideo
Jak to działa? Przejdź do ⚙️ Moje ustawienia > Personalizacja > Automatyczne odtwarzanie wideo > Jeśli chcesz, możesz wyłączyć tę opcję.
- Wyłączenie automatycznego uruchamiania zwiastunów podczas przeglądania naszej oferty.
Jak to działa? Przejdź do ⚙️ Moje ustawienia > Personalizacja > Automatyczne odtwarzanie zwiastunów > Jeśli chcesz, możesz wyłączyć tę opcję.
Wybór ustawień w mobilnej aplikacji
- Aktywacja trybu niskiego zużycia danych
Jak to działa? Przejdź do sekcji ⚙️ Ustawienia > Ustawienia odtwarzania > Możesz włączyć opcję „Zmniejsz rozdzielczość wideo, aby ograniczyć przepływ danych”.
Przeciwdziałanie ograniczonej trwałości produktów
Produkcja używanych przez nas smartfonów, tabletów, telewizorów i komputerów jest źródłem znacznych zanieczyszczeń, a dodatkowo zmieniające się systemy operacyjne zmuszają nas do regularnego kupowania nowych urządzeń. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na kompatybilność wsteczną, dzięki czemu możesz oglądać ARTE nawet na starszych urządzeniach.
Skąd mam wiedzieć, czy moje urządzenie jest kompatybilne wstecznie?
Z aplikacji ARTE można korzystać przy użyciu systemu operacyjnego Android 6.0 lub nowszego, na przykład z Samsunga Galaxy S6 z 2015 roku lub dowolnego nowszego urządzenia.
Jeśli chodzi o tablety, aplikacja ARTE jest przykładowo kompatybilna z Samsungiem Tab S z 2014 roku lub dowolnym nowszym urządzeniem, pod warunkiem, że posiada ono system operacyjny Android 6.0 lub wyższy.
Użytkownicy Android TV mogą przeglądać platformę arte.tv za pomocą np. NVidia SHIELD z 2015 roku lub dowolnego nowszego urządzenia. Systemem operacyjnym może być Android TV 5.0 lub dowolna późniejsza wersja.
Z aplikacji ARTE można korzystać przy użyciu systemu operacyjnego iOS 14 lub wyższego, na przykład z iPhona 6S z 2015 roku lub dowolnego nowszego urządzenia.
Jeśli chodzi o tablety, aplikacja ARTE jest na przykład kompatybilna z iPad Air 2 z 2014 roku lub dowolnym nowszym urządzeniem, pod warunkiem, że posiada ono system operacyjny iOS 14 lub wyższy.
Użytkownicy Apple TV mogą przeglądać platformę arte.tv za pomocą Apple TV 4 z 2015 roku lub dowolnego nowszego urządzenia. Systemem operacyjnym może być Apple tvOS 13 lub dowolna późniejsza wersja.
Strona arte.tv jest kompatybilna z następującymi przeglądarkami i wszystkimi wyższymi wersjami: Chrome 72, Edge 80, Firefox 66 i Safari 10.
Oznacza to, że jeśli masz komputer z systemem Windows, potrzebny Ci będzie system Windows 7 wydany w 2009 roku lub dowolny nowszy system operacyjny.
Jeśli masz komputer Mac, potrzebny Ci będzie co najmniej OS X Mavericks wydany w 2013 roku i działający na urządzeniach pochodzących z 2008 roku i nowszych.*
*Te systemy nie są już wspierane przez ich producentów i dlatego nie są zalecane do przeglądania arte.tv.
Nasza aplikacja HbbTV jest kompatybilna z telewizorami obsługującymi standard HbbTV 1.1.1, czyli wszystkimi telewizorami z ostatnich dziesięciu lat, które posiadają połączenie z internetem.
Jednak niektóre funkcje, takie jak UHD czy możliwość oglądania ARTE na żywo, zarezerwowane są dla nowszych telewizorów obsługujących standard HbbTV 2.0.2, czyli telewizorów wprowadzonych do obrotu po 2018 roku. Nie wyklucza to jednak dostępu do pełnego katalogu i innych funkcji aplikacji.
Technologia w służbie zrównoważonego korzystania z treści
Naszym celem jest zmniejszenie negatywnego wpływu odtwarzania wideo na środowisko przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego komfortu korzystania z naszej platformy.
Zoptymalizowane kodowanie wideo
Im wyższa jakość oglądanego na platformie wideo, tym większy jego wpływ na planetę. Nasze zespoły techniczne pracują więc nad rozwiązaniami łączącymi jakość obrazu i odpowiedzialność ekologiczną.
- Od 2021 roku współpracujemy z niemieckim instytutem badawczym Fraunhofer nad wdrożeniem bardziej oszczędnego systemu kodowania: per-title encoding. Kodowanie to proces kompresji materiału audio i wideo filmów, koncertów, seriali czy dokumentów, które oglądasz na stronie arte.tv.
- Jesteśmy w trakcie wdrażania bardziej energooszczędnego kodeka: H.265. Kodek to oprogramowanie, które umożliwia kodowanie materiału audio i wideo.
- Do końca 2022 roku planowana jest techniczna modyfikacja kodowania programów dla ARTE w sześciu językach. Do tej pory konieczne było stworzenie odrębnego pliku wideo dla każdej wersji językowej. W przyszłości zamiast sześciu plików wideo, będzie tylko jeden.
- Platforma arte.tv działa w oparciu o sieć dostarczania treści (ang. content delivery network – CDN). Jest to zestaw serwerów rozmieszczonych geograficznie tak, aby znajdowały się jak najbliżej użytkowników. Dzięki sieci dostarczania treści CDN możemy zmniejszyć odległość pokonywaną przez pliki wideo. W rezultacie treści ładują się szybciej i zużywają mniej energii. Sieć dostarczania treści dostarczana jest przez Akamai, firmę zaangażowaną w zmniejszenie swojego śladu węglowego. Więcej informacji o Akamai →
Pomiar naszego śladu węglowego
Aby pójść dalej, włączyliśmy narzędzie GreenFrame do interfejsu internetowego naszej platformy arte.tv. Jest to pierwszy krok w kierunku dokładnego pomiaru wpływu każdej nowej wersji naszej strony na emisję dwutlenku węgla.
ARTE angażuje się jako firma
Od początku swojego istnienia ARTE stawia poszanowanie środowisko naturalnego w centrum swoich wartości. Jest dla nas niezwykle ważne, aby zarządzanie naszą infrastrukturą odzwierciedlało to zaangażowanie. Zrównoważona stołówka firmowa, aktywna polityka promowania ekologicznej mobilności, sortowanie odpadów i recykling… Więcej informacji o naszych programach znajdziesz tutaj →
Siedziba ARTE w Strasburgu posiada od lipca 2016 roku certyfikat ISO 50001 (w zakresie efektywności energetycznej). Jesteśmy pierwszym francuskim kanałem telewizyjnym, który uzyskał ten certyfikat.