ARTE

ARTE angażuje się na rzecz odpowiedzialnego streamingu

Zagrożenia dla klimatu są dla nas bardzo ważnym tematem. Jako publiczna firma medialna, ARTE jest świadoma swojej odpowiedzialności w transformacji ekologicznej i pracuje nad zmniejszeniem swojego wpływu na planetę. Zobowiązanie to odpowiada jednej z 5 osi strategicznych projektu grupy ARTE na lata 2021-2024.

Na tej stronie znajdziesz informacje o naszych zobowiązaniach oraz narzędziach, które pozwolą obniżyć wpływ korzystania z plików wideo na środowisko bez pogorszenia komfortu korzystania z naszej platformy.

Zrozumienie kwestii związanych z ochroną środowiska

Temat ekologii jest stałym elementem naszej oferty redakcyjnej. ARTE oferuje wiele programów umożliwiających odkrycie skarbów naszej planety, a także zrozumienie zmian klimatycznych i wyobrażenie sobie konkretnych rozwiązań, które pozwolą stawić im czoła, np.:

 • seria „Frankenstream” (dostępny na arte.tv od 29 listopada 2022) obrazuje początki istnienia streamingu i jego rosnący wpływ na planetę
 • serial dokumentalny „Nowy świat” w reżyserii Cyrila Diona prezentuje plan działania z zakresie walki ze zmianami klimatu w trzech odsłonach
 • serial dokumentalny„Toxic tour” przygląda się sześciu miejscom w Europie zdewastowanym w wyniku zanieczyszczenia
 • serial dokumentalny „Życiodajna gleba” zgłębia dostępne metody rozwoju bardziej zrównoważonego rolnictwa

Aby działać w pełnej zgodności ze swoimi wartościami i ofertą redakcyjną, ARTE przystąpiło do stowarzyszenia Ecoprod, stanowiącego forum dialogu między podmiotami sektora audiowizualnego, aby wymieniać się dobrymi praktykami w zakresie ochrony środowiska, dostosować procesy produkcyjne i przyczynić się do wspólnego wysiłku na rzecz osiągnięcia neutralności węglowej.

Streaming w bardziej ekologicznym wydaniu

Oglądanie wideo w streamingu zużywa dużo energii i ma duży wpływ na środowisko, dlatego na platformie arte.tv udostępniamy rozwiązania, dzięki którym możliwe jest podjęcie działań na szczeblu indywidualnym. ARTE pomaga użytkownikom lepiej zrozumieć te kwestie i zdecydować się na bardziej świadome korzystanie z technologii cyfrowych.

Narzędzia dostępne w odtwarzaczu

Przy przeglądaniu strony internetowej 

 • Wybór ustawień jakości wideo w zależności od potrzeb. Możesz na przykład ustawić niższą jakość, gdy słuchasz jedynie dźwięku z filmu wideo, aby zmniejszyć ślad węglowy.

Jak to działa? W odtwarzaczu wideo kliknij na ikonę ustawień w prawym dolnym rogu i wybierz jakość, która Ci odpowiada.

W przypadku korzystania z aplikacji mobilnej

 • Możliwość pobierania wideo, aby oglądać je w dowolnym miejscu.Możesz na przykład zdecydować się na pobranie ulubionych filmów przez Wi-Fi w domu i oglądać je później poza domem. Korzystanie z 4G jest około trzy razy bardziej energochłonne niż używanie Wi-Fi (🡥 ADEME, francuska agencja ds. transformacji ekologicznej 2022).

Jak to działa? Przejdź do wybranego przez siebie programu. Jeśli można go obejrzeć w trybie offline, pojawi się przycisk „Pobierz”. Po pobraniu film będzie dostępny przez 72 godziny w MoimARTE.

Wybór dostosowanych ustawień

W ustawieniach możesz wyłączyć automatyczne uruchamianie filmów, aby ograniczyć zużycie danych do tego, co niezbędne: treści, które chcesz oglądać.

W zależności od nośnika, z którego korzystasz, dostępne są następujące opcje:

Wybór ustawień na stronie internetowej

 • Wyłączenie automatycznego odtwarzania wideo

Jak to działa? Przejdź do ⚙️ Moje ustawienia > Personalizacja > Automatyczne odtwarzanie wideo > Jeśli chcesz, możesz wyłączyć tę opcję.

 • Wyłączenie automatycznego odtwarzanie kolejnego wideo

Jak to działa? Przejdź do ⚙️ Moje ustawienia > Personalizacja > Automatyczne odtwarzanie wideo > Jeśli chcesz, możesz wyłączyć tę opcję.

 • Wyłączenie automatycznego uruchamiania zwiastunów podczas przeglądania naszej oferty.

Jak to działa? Przejdź do ⚙️ Moje ustawienia > Personalizacja > Automatyczne odtwarzanie zwiastunów > Jeśli chcesz, możesz wyłączyć tę opcję.

Wybór ustawień w mobilnej aplikacji

 • Aktywacja trybu niskiego zużycia danych

Jak to działa? Przejdź do sekcji ⚙️ Ustawienia > Ustawienia odtwarzania > Możesz włączyć opcję „Zmniejsz rozdzielczość wideo, aby ograniczyć przepływ danych”.

Przeciwdziałanie ograniczonej trwałości produktów

Produkcja używanych przez nas smartfonów, tabletów, telewizorów i komputerów jest źródłem znacznych zanieczyszczeń, a dodatkowo zmieniające się systemy operacyjne zmuszają nas do regularnego kupowania nowych urządzeń. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na kompatybilność wsteczną, dzięki czemu możesz oglądać ARTE nawet na starszych urządzeniach.

Frankenstream

Smartfony są często wymieniane, ale ich komponenty mają duży wpływ na środowisko i społeczeństwo. Jednym ze sposobów na ograniczenie szkód jest sprawienie, by trwały one jak najdłużej. Zdjęcie: Frankenstream, potwór, który nas pożera © Allso

 

Skąd mam wiedzieć, czy moje urządzenie jest kompatybilne wstecznie?

Technologia w służbie zrównoważonego korzystania z treści

Naszym celem jest zmniejszenie negatywnego wpływu odtwarzania wideo na środowisko przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego komfortu korzystania z naszej platformy.

Zoptymalizowane kodowanie wideo

Im wyższa jakość oglądanego na platformie wideo, tym większy jego wpływ na planetę. Nasze zespoły techniczne pracują więc nad rozwiązaniami łączącymi jakość obrazu i odpowiedzialność ekologiczną.

 • Od 2021 roku współpracujemy z niemieckim instytutem badawczym Fraunhofer nad wdrożeniem bardziej oszczędnego systemu kodowania: per-title encoding. Kodowanie to proces kompresji materiału audio i wideo filmów, koncertów, seriali czy dokumentów, które oglądasz na stronie arte.tv.
 • Jesteśmy w trakcie wdrażania bardziej energooszczędnego kodeka: H.265. Kodek to oprogramowanie, które umożliwia kodowanie materiału audio i wideo.
 • Do końca 2022 roku planowana jest techniczna modyfikacja kodowania programów dla ARTE w sześciu językach. Do tej pory konieczne było stworzenie odrębnego pliku wideo dla każdej wersji językowej. W przyszłości zamiast sześciu plików wideo, będzie tylko jeden.
 • Platforma arte.tv działa w oparciu o sieć dostarczania treści (ang. content delivery network – CDN). Jest to zestaw serwerów rozmieszczonych geograficznie tak, aby znajdowały się jak najbliżej użytkowników. Dzięki sieci dostarczania treści CDN możemy zmniejszyć odległość pokonywaną przez pliki wideo. W rezultacie treści ładują się szybciej i zużywają mniej energii. Sieć dostarczania treści dostarczana jest przez Akamai, firmę zaangażowaną w zmniejszenie swojego śladu węglowego. Więcej informacji o Akamai →

Pomiar naszego śladu węglowego

Aby pójść dalej, włączyliśmy narzędzie GreenFrame do interfejsu internetowego naszej platformy arte.tv. Jest to pierwszy krok w kierunku dokładnego pomiaru wpływu każdej nowej wersji naszej strony na emisję dwutlenku węgla.

ARTE angażuje się jako firma

Od początku swojego istnienia ARTE stawia poszanowanie środowisko naturalnego w centrum swoich wartości. Jest dla nas niezwykle ważne, aby zarządzanie naszą infrastrukturą odzwierciedlało to zaangażowanie. Zrównoważona stołówka firmowa, aktywna polityka promowania ekologicznej mobilności, sortowanie odpadów i recykling… Więcej informacji o naszych programach znajdziesz tutaj →

Siedziba ARTE w Strasburgu posiada od lipca 2016 roku certyfikat ISO 50001 (w zakresie efektywności energetycznej). Jesteśmy pierwszym francuskim kanałem telewizyjnym, który uzyskał ten certyfikat.

Siège d'ARTE GEIE à Strasbourg

Siedziba ARTE w Strasburgu, certyfikat ISO 50001 w zakresie zarządzania energią od 2016 r


Data:

17 listopada 2022