ARTE

Dostępność cyfrowa bez barier

Treści bez barier – dostępne dla wszystkich

Programy bez barier

ARTE udostępnia treści swojego kanału wszystkim telewidzom oraz użytkownikom. W tym celu oferujemy bezbarierowe wersje programów dostosowane specjalnie do potrzeb osób niewidomych lub z wadą wzroku – w ramach audiodeskrypcji – oraz wersje dostosowane do potrzeb osób z uszkodzonym słuchem. Bezbarierowe wersje programów są dostępne zarówno w telewizji jak i online na stronie arte.tv, a także w aplikacji ARTE. Opracowując nowe formaty i interfejsy użytkownika zwracamy uwagę na to, aby od początku były one dostępne bez barier.

Audiodeskrypcja

W ramach audiodeskrypcji głos komentatora opisuje osobom niewidomym lub z wadą wzroku wizualne treści programu. ARTE produkuje wersje audiodeskrypcyjne we współpracy z osobami niewidomymi lub z wadą wzroku.

Co tydzień ARTE oferuje 4 do 5 programów z audiodeskrypcją w języku niemieckim i francuskim podczas prime time’u, przede wszystkim filmy fabularne, telewizyjne i dokumentalne.

  • Co tydzień oferujemy 4 do 5 programów z audiodeskrypcją w języku niemieckim i francuskim podczas prime time’u.
  • Ilość wyświetlanych programów z audiodeskrypcją wzrasta co roku.

Napisy dla osób z uszkodzonym słuchem

Napisy dla osób z uszkodzonym słuchem oddają ścieżkę dialogową, dźwiękową i muzyczną. Dopasowanie wątków poszczególnych uczestników rozmowy jak i dźwięków, np. efektów, muzyki czy atmosfery, do akcji na ekranie osiąga się za pomocą różnych kolorów i pozycji napisów.

Łączna ilość produkcji z napisami dla osób z uszkodzonym słuchem wzrosła w poprzednich dwóch latach o sto procent.

 

Bezbarierowe interfejsy użytkownika

Strona internetowa arte.tv oraz aplikacje ARTE są już dostępne całkowicie bez barier.

Strony internetowe oraz aplikacja ARTE udostępniają niepełnosprawnym użytkownikom te same informacje i możliwości interakcji co wszystkim innym użytkownikom. Przeglądanie stron zostało ułatwione. Tak jak wszyscy inni użytkownicy osoby niewidome lub z wadą wzroku mogą dokonać wyboru programu według własnych upodobań albo według tematów.

Odtwarzacz wideo można obsługiwać za pomocą klawiatury. Jest on kompatybilny z urządzeniami technicznymi przystosowanymi do potrzeb użytkowników niepełnosprawnych.

 

Programy ARTE o niepełnosprawności

Niepełnosprawność to temat zarówno filmów fabularnych jak i dokumentalnych regularnie wyświetlanych przez ARTE. Następujące przykłady to wybór programów wyświetlonych przez ARTE:

  • Arte Regards „Naître sans bras – Des cas recensés en Allemagne” (Urodzeni bez rąk – przypadki odnotowane w Niemczech), reportaż o trójce dzieci, które urodziły się z poważną deformacją rąk lub dłoni w jednym z niemieckich miast w odstępstwie kilku tygodni. (ZDF – 2020)
  • Oczko w głowie. Francuska komedia o związku miłosnym niewidomej młodej kobiety z jej sąsiadem. (Produkcja: ARTE Francja, 2019 r.)
  • Liebt mich! (Kochajcie mnie!) Film dokumentalny reżyserki Stéphanie Pillonci o tanecznym projekcie inkluzyjnym przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych i bez niepełnosprawności. (Produkcja: ARTE Francja, 2019 r.)
  • Manuel Down Under (Manuel w Australii). Młody Niemiec z zespołem Downa i jego przyjaciel wyjeżdżają do Australii. Film drogi nakręcony z perspektywy osób niepełnosprawnych. Serial dokumentalny. (Produkcja: ZDF, 2018 r.)
  • ARTE Re: Arbeiten mit Handicap. Behinderung als Jobchance (Arte Re: Praca a Niepełnosprawność. Niepełnosprawność jako szansa w świecie pracy). Reportaż. (Produkcja: ZDF, 2018 r.)
  • Passe me voir – Fritz, le garçon de verre (Wpadnij do mnie – Fritz, chłopiec ze szkła), reportaż dla młodych widzów opowiadający historię Fritza, 11-latka cierpiącego na chorobę szklanych kości. (HR – 2018)
  • Die Eloquenz der Gehörlosen (Elokwencja osób niesłyszących). Film dokumentalny o młodej kobiecie i jej życiu codziennym jako niepełnosprawnej „na pokaz” – między wykluczeniem społecznym a trudnymi procesami dopasowywania się (Produkcja: ARTE Francja, 2017 r.)
  • Ava, pierwszy film długometrażowy Léi Mysius: Ava to 13-latka spędzająca wakacje nad morzem. Ponieważ wie, że niedługo straci wzrok, chce żyć jak najszybciej. (ARTE France – 2017)
  • Zapiski o ślepocie. Film dokumentalny i aplikacja wirtualnej rzeczywistości według nagrań dźwiękowych pisarza i filozofa Johna Hulla, który stracił wzrok. (Produkcja: ARTE Francja, 2016 r.)
  • Das Dorf der Stille (Wioska ciszy). Film dokumentalny o stowarzyszeniu charytatywnym przy Hanowerze wspierającym osoby niewidome i niesłyszące: Deutsches Taubblindenwerk Fischbach. (Produkcja: SWR, 2015 r.)
  • Was du nicht siehst (Czego ty nie widzisz). Film dokumentalny z jeżdżącą po świecie niewidomą francuską dziennikarką Sophie Massieu (Produkcja: ARTE Francja, 2011 r.)

Działalność kulturalna dostępna dla wszystkich: ARTE i Festiwal Entendez-Voir

ARTE jest partnerem Festiwalu Entendez-Voir, którego celem jest zapewnienie dostępu do kultury dla wszystkich. W czasie tego wydarzenia, organizowanego przez strasburskie stowarzyszenie Vue d’ensemble, kanał ARTE proponuje projekcje filmów z napisami i audiodeskrypcją otwarte dla szerokiej publiczności. Inicjatywa ta daje osobom pełnosprawnym, niedowidzącym i niedosłyszącym możliwość pełnego uczestnictwa w projekcji filmowej i późniejszej wspólnej dyskusji z ekipą filmową. W czasie festiwalu ARTE uczestniczy również w panelu dyskusyjnym poświęconym wyzwaniom związanym z dostępnością w sektorze audiowizualnym i filmowym.

 


Data:

24 września 2021